Nierzadko producent samochodów świętuje swoje 100-lecie. Alfa Romeo chciała to zrobić w dobrym stylu w 2010 roku. Włoski producent samochodów skontaktował się z wieloletnim przyjacielem – Zagato – aby wspólnie stworzyć coś wyjątkowego i bardzo niszowego. Rezultatem było Zagato Alfa Romeo TZ3 Stradale.

O dziwo zamiast opracować własny samochód sportowy, Alfa Romeo i Zagato zdecydowali się jako bazę wykorzystać… Dodge’a Viper’a. Dzięki temu zaoszczędzili czas i pieniądze. Alfa Romeo 4C wtedy jeszcze nie istniało, a projekt został pierwotnie zlecony przez niemieckiego kolekcjonera Martina Kappa, który wpadł na pomysł, aby stworzyć jednorazową wersję opartą na Alfa Romeo 8C – jednak Viper pozwolił osiągnąć znacznie bardziej spektakularny efekt końcowy.

Zagato TZ3 czyli Alfa Romeo-Viper

Silnik wolnossący V10 o pojemności 8,4 litra został nieco osłabiony do 640 koni mechanicznych, jednak nadal był znacznie bardziej atrakcyjnym wyborem, niż 4,8-litrowy motor V8 Alfy 8C o mocy 444 KM. Sześciobiegowa, manualna skrzynia biegów Tremec przekazywała całą moc na tylne koła. Aby zachować wyjątkowość TZ3, zbudowano tylko dziewięć sztuk, z których jedna pojawił się w sprzedaży w Kalifornii na TSG Autohaus.

Ten egzemplarz jest numerem 7 – został wykończony w kolorze brązowego metalu z wnętrzem ze skóry kasztanowej. Poza oznaczeniami i nietypową skórą, wnętrze nadal jest czystym Viperem i go bardzo przypomina. Samochód całe życie spędził w Południowej Kalifornii po imporcie z Mediolanu we Włoszech. Ogólnie rzecz biorąc, ma zaledwie ponad 830km na swoim zegarze.

Zagato Alfa Romeo TZ3 Stradale – jest drogo

TZ3 ma pewne znane smaczki stylistyczne Zagato, w szczególności podwójny dach, okrągłe tylne światła i charakterystyczny tylny kształt z okienkiem. Nie trzeba dodawać, że jest to niezwykle rzadkie znalezisko i często nie pojawia się w sprzedaży czy na aukcjach.

Ile to kosztuje? Cena wywoławcza wyniosła 699 tys. USD, czyli ponad 2,7 mln PLN – ponad pięć razy więcej, niż cena Vipera ACR-X, na którym opiera się to auto.

Znasz równie wyjątkowe auta? Podziel się w komentarzu!