Można sobie zażyczyć nowy samochód na prezent, ale czym powinien zostać dostarczony? Oto najbardziej niesamowite transportery i lawety, jakie kiedykolwiek powstały.

Mercedes-Benz Ulenhaut „Blue Wonder” 1955

W swoich czasach ta niebieska laweta była najszybszą ciężarówką na świecie! Woziła “Srebrne Strzały” zespołu wyścigowego Mercedes-Benz. Silnik pochodził z Gullwinga – miał 220KM.

Ecurie Ecosse Commer Transport 1960

To jeden z najsłynniejszych transporterów. Bazował na podwoziu autobusu Rootes Group Commer. Auto było napędzane 3-cylindrowym dieslem o pojemności 3,2l, sławę zdobyło w szkockim świecie wyścigów i wożąc Jaguara D-Type.

Fiat Bartoletti Transport 1956

Transporter Fiata został zamówiony przez zespół F1 Maserati. Jednak później dostał drugie życie – został bowiem sprzedany Carrollowi Shelby w 1962 roku i woził… Cobrę Daytona do Le Mans. Trzecia oś została dołożona w późniejszym czasie. Ostatecznie pojazd zagrał nawet role w filmie Steve’a McQueena “Le Mans” i przewoził wiele innych aut sportowych – od Porsche 917s po Forda GT40.

VW „Bulli” – transport wyścigowy Porsche

Formuła V była serią wyścigową, w której zespoły budowały małe auta w kształcie cygara z części Volkswagena. Miały 40KM i 1.2l pojemności. Furgonetek do ich przewozu powstało sześć.

Dodge D700 Transports “Snake & Mongoose” 1967

Oto charakterystyczny transporter – nosił na sobie logotypy Hot Wheels i Barracuda. Kojarzony z DragRace, idealnie nadaje się do przewozu wyczynowych aut.

Bonneville Boss i „Proud American” 1976

„Proud American” to rakietowy samochód zbudowany z myślą o pokonaniu bariery dźwięku. Niestety nigdy się to nie udało, ale za to miał ciekawy transporter. Powstało 10 takich ciężarówek – miały układ napędowy z Oldsmobile Tornado.

Znasz podobne auta? Podziel się w komentarzu!