Marzy Ci się unikalny Aston Martin, jedyny na świecie? Ten został zaprojektowany przez studio Bertone i może być Twój.

Aston Martin Jet 2+2, to wspaniałe dzieło, którego budowa kosztowała 4 mln USD (ok. 15,6 mln PLN). Bertone zamierzał stworzyć dziesięć takich aut, ale firma upadła, zanim plany zostały wdrożone – powstała zaledwie 1 sztuka.

Aston Martin Jet 2+2 – pożegnanie Bertone przed bankructwem

Najpierw powstał koncept – został zbudowany w 2009 roku i oparty na DB9. Nigdy nie zawierał silnika i pozostał samym nadwoziem, ale spodobał się brytyjskiemu entuzjaście motoryzacji, Barry’emu Weir’owi, który zlecił Bertone wyprodukowanie egzemplarza opartego na modelu Aston Martin Rapide. Gotowy samochód został pokazany na targach w 2013 roku.

Jet 2+2 to nie tylko jedyny w swoim rodzaju Aston Martin, ale też ostatni samochód, jaki Bertone KIEDYKOLWIEK zbudował przed spektakularnym bankructwem. Auto stworzone dla Weir’a korzysta z tego samego silnika o pojemności 5,9 litra, który znajduje się w standardowym Rapide, więc ma 470KM i 12 cylindrów w układzie V. To właśnie ten niepowtarzalny samochód będzie można kupić na aukcji.

Dodatek do samochodu – formy

Barry Weir stwierdził, że oprzyrządowanie do budowy samochodu zostało utracone na zawsze, gdy studio Bertone zbankrutowało, ale na początku tego roku udało mu się znaleźć formy z włókna szklanego i pełnowymiarowy model z gliny na włoskiej aukcji. Teraz ma zamiar sprzedać też kompletny pakiet do budowy auta, które mogłoby zostać zarejestrowane jako Aston Martin Jet 2.

Osiągi zbliżone do Rapide

Budowa samochodu dla Weir’a zajęła Bertone trzy i pół miesiąca – studio tworzyło formy i panele ręcznie z aluminium, blachy i włókna węglowego. Bertone zdołało utrzymać wagę prawie identyczną jak w modelu Rapide, więc masa nie wpłynęła na osiągi. W swoim czasie był to najszybszy shooting brake na świecie z prędkością maksymalną 322 km/h i przyspieszeniem 0-100km/h w około 5,3 sekundy.

Jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na posiadanie kawałka brytyjskiej i włoskiej historii motoryzacji, jedna sztuka na cały świat. Auto zapewne sprzeda się za imponującą sumę.

Znasz podobne historie? Podziel się w komentarzu!