Lotusów Esprit jest jeszcze całkiem sporo. Oczywiście niektóre Esprits są w lepszym stanie niż inne, ale biorąc pod uwagę fakt, że kultowy samochód sportowy był produkowany od 1976 do 2004 r., powinno być jeszcze sporo części zamiennych. Jednak niektóre Esprit są bardziej wyjątkowe niż inne – i nie chodzi tu o podwodny pojazd James’a Bond’a. Absolutnie unikatowy jest Lotus Esprit Turbo HC z 1987 roku, który został wystawiony na aukcji online przez The Market.

Dlaczego ten szczególny egzemplarz Esprit Turbo jest tak wyjątkowy? To jeden z 21 sztuk zbudowanych z okazji 21-lecia produkcji w fabryce Hethel. Ten samochód ma nr 10, ale jest też tylko jednym z pięciu, który posiada dwukolorowe lakierowanie Essex Blue. Jest również prawie bez skazy i ma oryginalne wykończenie tapicerki.

Lotus Esprit – historia egzemplarza

Samochód pierwotnie opuścił fabrykę 27 lutego 1987 r. Pierwsze lata “życia” spędził w Wielkiej Brytanii, zanim przez 14 lat przebywał w prywatnej kolekcji w Portugalii. W tym czasie nigdy nie był używany. Wrócił do Wielkiej Brytanii w 2018 roku po zakupie przez entuzjastę marki Lotus. Wiedział co kupuje – nowy właściciel początkowo zamierzał zachować auto na zawsze, ale z jakiegoś powodu zmienił zdanie. Wcześniej wykonał czynności serwisowe na ponad 46 tys. PLN – były związane z ponownym uruchomieniem auta.

Niektóre z wielu unikalnych dodatków to fabryczny zestaw narzędzi, dwukolorowa teczka i trzyczęściowy zestaw bagażów na kółkach. Dołączone są również oryginalne naklejki na przednią i tylną szybę.

Lotus Esprit – dalej jest szybki

Moc pochodzi z 2,2-litrowego, turbodoładowanego silnika rzędowego o mocy 215 koni mechanicznych. Mocą jest przekazywana na tylne koła przez pięciobiegową, manualną skrzynię biegów Citroena. Fani Lotusa pewnie wiedzą, że 1987 był ostatnim rokiem modelowym Esprit z Serii 3. Odświeżony Lotus Series 4 od Peter Stevens zadebiutował zaledwie kilka miesięcy później. To wtedy Esprit po raz pierwszy odszedł od oryginalnego projektu Giorgetto Giugiaro.

Ceny takiego unikatu są wbrew pozorom bardzo przystępne – orientacyjnie oscylują w granicach 200-250 tys. PLN. To mniej, niż Evora z salonu!

Znasz równie unikatowe auta? Podziel się w komentarzu!