Łotewska firma Dartz produkuje kontrowersyjne i luksusowe samochody. Na początku ubiegłego miesiąca ujawniła swój projekt Hummera H2 opartego na koncepcie Prombrom Black Stallion – ten ostatni został stworzony specjalnie dla nieznanego studia filmowego z Hollywood i za jakiś czas pewnie zobaczymy go w jakimś filmie. Teraz gdzieś na terenie Unii Europejskiej można spotkać cywilną wersję tego konceptu, dopuszczoną do ruchu drogowego.

CEO i założycielem Dartz jest Leonard Yankelovich (dla znajomych Leo). Za cel obrał sobie filmowy koncept Prombrom Black Stallion, który zresztą wcześniej sam stworzył na zamówienie studia filmowego z Kalifornii. Filmowy koncept doczekał się cywilnej wersji przez to, że spółka o nazwie Euphoria Czech Trade (która swoją drogą handluje produktami konopnymi) zamówiła taki samochód do użytku drogowego. W przeciwieństwie do pojazdu dla Hollywood, ten jest legalną wersją dopuszczoną do ruchu drogowego.

Hummer H2 w stylu Prombrom Black Stallion – broń palna na wyposażeniu

Podobnie jak w samochodzie filmowym, zmodyfikowany Hummer H2 dysponuje tymi samymi, ostrymi, zewnętrznymi liniami oraz groźnie wyglądającą atrapą chłodnicy i licznymi czaszkami. Nadwozie zostało wykonane z włókna węglowego i kevlaru – zostało ponoć zainspirowane przez 4-silnikowy bombowiec, zaprojektowany przez Igora Sikorskiego, inżyniera pochodzącego z Kijowa. Jak na typowe projekty Dartz przystało, wnętrze jest totalnie szalone. Leo w rozmowie powiedział, że to mieszanka drzewa egzotycznego, skóry aligatora, płaszczki oraz Nappa.

W aucie znalazł się nawet biometryczny pistolet, bezpiecznie umieszczony w schowku ze skórą aligatora. Zamiast niego producent może jeszcze wyposażyć auto w lekki karabin maszynowy AR-15.

Prombrom Black Stallion – Serce z Niemiec

Pod maską auta nie ma silnika z Hummera. Pracuje tam podwójnie doładowany motor 4,0l V8 w połączeniu z 48-woltową instalacją hybrydową z Mercedesa-Maybach GLS 600. Całość wytwarza 558 KM i 538 Nm momentu obrotowego, choć Leo twierdzi, że moc bez problemu może zostać zwiększona do 1000 KM.

Oczywiście dzieło Dartz nie jest typowym Hummerem H2. Jego cena wywoławcza 300 tys. USD (ponad 1,1 mln PLN) to odzwierciedla. Leo w rozmowie wyjaśnił również, że H2 nie był jego pierwszym typem pojazdu na dawcę organów dla Prombrom Black Stallion. Brał również pod uwagę nowego Mercedesa-Benz Klasy G. Wariant 6×6 Landaulet jest również w trakcie prac.

Gratka dla kolekcjonerów

Ile sztuk tego auta ma powstać ogółem? Trzy. Wszystkie zostaną ukończone najpóźniej w 2020 roku – jeden egzemplarz to 6×6 Landaulet i dwa 4×4, choć nie wiadomo, czy oba zostaną oparte na Hummerze H2 czy może jeden z nich na Mercedesie Klasy G. Ponadto wariant Landaulet będzie również pierwszą na świecie, cywilną, kuloodporną terenówką 6×6.

Kto nie chciałby wnętrza wykończonego skórą aligatora i płaszczki? Jeśli takie połączenie jest zbyt oczywiste, Dartz z pewnością chętnie podejmie się realizacji nowego projektu, aby stworzyć jeszcze bardziej dziwaczne auto. Jakby nie było – ten wóz będzie legendą.

Tak wygląda protoplasta dla studia z Hollywood:

A tak prezentuje się cywilna wersja Dartz Prombrom, którą można spotkać gdzieś w Europie:

Znasz podobne auta albo spotkałeś Dartz na ulicy? Podziel się w komentarzu!