Inwestycje: BMW 850i E31 1992
W przeciwieństwie do innych dóbr inwestycyjnych, samochody dają radość posiadania i możliwość ich eksploatacji w celu czerpania przyjemności. Właśnie tak najlepiej je postrzegać, a możliwość zysku traktować jako dodatkowe uzupełnienie inwestycji, ponieważ rynek aut kolekcjonerskich rządzi się swoimi prawami i jest regulowany przez wiele nietypowych czynników, w tym modę oraz gust. Indeks inwestycyjny LegendaryCars - LC Rating - pomaga zrozumieć zachowanie cen konkretnego modelu w najbliższym czasie i przewidzieć czy inwestorzy oraz kolekcjonerzy będą w przyszłości zainteresowani samochodem. Wszystkie modele z dodatnim LC Rating są odpowiednie do lokowania kapitału. Im większa ilość gwiazdek (0-5), tym większą wartość samochód prezentuje. Zalecany jest 10-letni horyzont inwestycyjny.
Wartość
Archiwalny wzrost cen
Potencjalny zysk w horyzoncie 10 lat
Mocne strony
 • Duży potencjał wzrostu wartości
 • Zaawansowana technologia
 • Doskonałe osiągi
Słabe strony
 • Skomplikowane naprawy
 • Kosztowne utrzymanie
 • Wiele egzemplarzy wymaga pierwszego, dużego remontu
1.8Indeks inwestycyjny LC Rating
Ocena czytelników: (0 Votes)

Kategoria minimum

29 600 PLN

Kategoria optimum

74 100 PLN

Kategoria maximum

203 800 PLN

* Wszystkie dane są aktualne dla dnia sporządzenia wyceny. Ceny w PLN w odniesieniu do rynku globalnego dla kursu dolara z dnia poprzedzającego.

Wstęp

BMW wprowadziło na rynek niezwykłe coupe Serii 8 w 1990 roku. Wyróżniał je charakterystyczny “dziób” z chowanymi reflektorami. Auto otrzymało oznaczenie E31 i początkowo zostało wyposażone w silnik V12. Powstało jako najnowocześniejszy, luksusowy samochód turystyczny. Późniejsze wersje obejmowały 840Ci (napędzany silnikiem V8), 850Ci i ostatecznie najbardziej drapieżne 850CSi. Przez długi czas BMW serii 8 cierpiało z powodu wysokich kosztów napraw i traciło wartości. Ostatnio jednak samochód został doceniony przez miłośników motoryzacji oraz kolekcjonerów za wyrafinowane właściwości jezdne, przełomową technologię i odrodzenie zainteresowania BMW na rynku inwestycyjnym, który dostrzegł modele z lat 80. i 90. XX wieku.

Wycena

 • Pojazdy z kategorii maximum (stan wzorowy) – mogą wygrać pokaz lokalny lub regionalny, są w 100% oryginalne i kompletne. Bardzo trudno dostrzec błędy w ich stanie technicznym, choć doświadczeni rzeczoznawcy będą w stanie znaleźć niektóre skazy, niezauważalne dla ogółu społeczeństwa. Powłoka lakiernicza, elementy chromowane, szklane i wykończenie wyglądają jak nowe. Podczas uruchamiania jednostka napędowa nie dymi, z silnika nie wydobywają się żadne podejrzane dźwięki. Pojazd wygląda jakby dopiero opuścił fabrykę i tak też jeździ, choć głównie stoi zamknięty w przystosowanym pomieszczeniu.
 • Pojazdy z kategorii optimum (stan dobry) – mogą cierpieć na drobne problemy i niedoróbki, które są równoważone przez inne czynniki, takie jak nowa powłoka lakiernicza, odrestaurowane wnętrze, wyremontowany silnik i podwozie. Pojazdy z tej kategorii jeżdżą i działają poprawnie, ale mogą posiadać nieoryginalne części. Nie są używane do codziennego transportu, z reguły jedynie okazjonalnie i weekendowo. Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych wad wizualnych i mechanicznych, auto prezentuje się doskonale.
 • Pojazdy z kategorii minimum (stan dostateczny) – mogą być eksploatowane codziennie, posiadają wady widoczne gołym okiem, ale bez problemu poruszają się samodzielnie. Elementy chromowane mogą mieć wżery lub zadrapania, lakier jest niedoskonały, karoseria z drobnymi wgnieceniami lub ogniskami niewielkiej korozji. W autach z tej grupy brakuje niektórych części lub są nieoryginalne (ewentualnie po tuningu), koła mogą różnić się od fabrycznych. Pod względem mechanicznym zwykle wymagają kosmetycznych poprawek.

Czynniki podnoszące wartość

 • Wersja Ci
 • Wersja CSi

Czynniki obniżające wartość

 • Wariant 840i V8

Tab. Archiwalna wartość pojazdu [PLN]

Rys. Archiwalna zmiana wartości pojazdu w poszczególnych latach [PLN]

Tab. Projekcja wartości pojazdu w przyszłości [PLN]

Szacowana wartość w 2029 roku

Kategoria minimum

34 000 PLN

Kategoria optimum

85 000 PLN

Kategoria maximum

184 400 PLN